Kestlikkusaruandluse (ESG) automatiseerimine

Uued nõuded toovad uued väljakutsed ja lisakoormuse töötajatele, BI abil saab kvantitatiivsete mõõdikute arvutamise automatiseerida!

BI lahenduse abil ESG lihtsamaks

  • ESG automatiseerimine

    Miks teha ESG aruandeid 1x aastas käsitsi, kui need saab panna automaatselt uuenema? Lihtsustame protsessi!

  • Jooksev ülevaade keskkonnamõjudest

    Selleks, et kuhugi liikuda, peab kõigepealt teadma, kus preagu ollaks. Automaatsed aruanded annavad ülevaate hetkeseisust ja näitavad, kuidas eesmärkide suunas liikumine edeneb.

  • Riskide haldamine

    Automaatne ja lihtsasti kättesaadav ülevaade ressursikasutusest annab parema ülevaate väliste äririskide kohta.

  • Reputatsioon

    Kestlikkuse teemadele mõtlemine on tänapäeval oluline. See on üks komponent positiivsest kuvandist, mis aitab leida uusi kliente, investoreid ja ka uusi töötajaid. ESG nõuete täitmine on oluline ka sinu olemasolevate partnersuhete säilitamiseks.

Kuidas toimub ESG automatiseerimine?

Kestlikkusaruandluse (ESG) kohustus on juba peaaegu käes ning sellega kaasneb ettevõtetele ka uus ja märkimisväärne aruandluskohustus. Andmeanalüüsi vaatepunktist saab selle jagada kaheks:

  1. kvalitatiivsed andmepunktid ehk nõutud teemade kirjeldamine

  2. kvantitatiivsed andmepunktid ehk tegelikel andmetel põhinevad numbrilised mõõdikud.

Intelex Insight pakub võimalust eelkõige just kvantitatiivsete mõõdikute arvutamist automatiseerida. See tähendab näiteks CO2 heidete arvutamise automatiseerimist, ressursikasutuse mõõtmist ja muud sellist.

ESG aruandluse juures on tõenäoline reaalsus, et keegi valdkonna spetsialist hakkab erinevatest allikatest andmeid koguma ja selle pealt ESG aruande jaoks vajalikke andmeid kokku arvutama. See on töömahukas iseendale, kuid samamoodi on ka hiljem audiitoritel keeruline Exceli rägastikest läbi närida. Ärianalüüsi lahenduste abil andmete liikumise, töötlemise ja arvutamise protsessi automatiseerimine muudab aruannete koostamise kiiremaks ja lihtsamaks. Samuti annab see kogutud andmetele ettevõtte sees parema ligipääsu ning aitab riske ja keskkonnajalajälge paremini hallata.

Kuidas pöörata ESG aruanne konkurentsieeliseks?

Lisaks uuele aruandluskohustusele võib kestlikkusaruandluses näha ka võimalust. Selle üks eesmärk on riskide kaardistamine (nt ressursikasutus, sh CO2 heitmed), mida võidakse tulevikus maksustama hakata. Kui ettevõttel on oma ressursikasutusest parem ülevaade, võimaldab see neid riske paremini hallata.

Samuti on juba praegu näha, kuidas kliendid (näiteks avalik sektor või ka Skandinaavia ja Lääne-Euroopa suured organisatsioonid) soovivad saada tarnitud toodete/teenuste keskkonnajalajälje või laiemalt ESG raportitega kaetud riskianalüüsi üha rohkem informatsiooni. Kui aruandlusprotsess on automatiseeritud, võimaldab see lihtsalt ja kiirelt vajaliku info kokku panna ja partneritele edastada.

Kolmas aspekt on ettevõtte maine. Olgu see siis ettevõtte kuvand klientide/lõpptarbijate silmis või ka atraktiivsus tööandjana. Konkurents parimate töötajate üle on alati oluline ning ka Eestis on ettevõtteid, kelle põhitegevus on paraku olemuslikult keskkonda saastav (nt energiaettevõtted), kuid kes panustavad märkimisväärse ressursi, et oma jalajälge jälgida ja võimaluste piires seda maksimaalselt vähendada.

Näide CO2 heitgaaside arvutamise kohta

Kestlikkusaruandluse automatiseerimise üks selgemaid näiteid on tõenäoliselt CO2 heitgaaside arvutamine. Vastavalt taksonoomiale jagatakse see kolme skoopi:

skoop 1 - otsesed emissioonid (nt autokütus)
skoop 2 - kaudsed emissioonid (nt keskküte hoonetes)
skoop 3 - kaudsed emissioonid (muud), näiteks sisseostetud materjal, toodete utiliseerimiskulud jms.

Kui skoop 1 ja 2 emissioone on suhteliselt lihtne arvutada (näiteks ostetud diislikütus x süsiniku eriheite koefitsent), siis skoop 3 on mõnevõrra keerulisem, kuid ka siin on võimalik CO2 heitgaaside arvutamise metoodika selliselt välja töötada (nt erinevatele sisseostetud toodetele/teenustele panna külge CO2 komponent), et selle väljaarvutamine muutuks automaatseks. Algandmeteks võivad olla vastavalt võimalustele näiteks ostuarved või kanded vastavatelt raamatupidamiskontodelt.

Lõpptulemusena hakkab protsess automaatselt tööle ning korralikult loodud BI lahenduste tugevuseks on see, et isegi kui alguses teha rohkelt eeldusi ja lihtsustusi, siis algandmete paranedes saab need aruandlusesse juurde tuua ja niimoodi protsessi ajas täpsustada.